دندانپزشکی ترمیمی

 

شاخه ای از دندانپزشکی می باشد که تمرکز اصلی آن بر زیباسازی و ترمیم دندانهای پوسیده خراب شده و یا دندانهایی که دچار تغییر رنگ شده اند، معطوف شده است. اصلاح طرح لبخند یکی از مواردی است که در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مورد نظر دندانپزشکان قرار می گیرد. در این رابطه متخصصین به دنبال زیباسازی طرح لبخند بیمارانی می باشند که به علت خراب بودن دندانها یا جو بودن لثه از حالت لبخند خود شکوه دارند. نهایتا با انجام عملیات زیباسازی و ترمیم، لبخند زیبا بر روی لبان بیمار می نشیند.

بطور کلی عملیاتی که برای زیباسازی و ترمیم دندانهای بیماران صورت می گیرد عبارتند از: تغییر رنگ دندان و سفید کردن آنها با استفاده از روش‎هایی همچون روکش دار کردن، عاج گذاری، پل گذاری و بستن دندان با مواد کامپوزیت؛ تنظیم موقعیت و فاصله دندان ها با استفاده از ارتودنسی و سپس روکش دار کردن دندانها؛ جایگزینی برای دندان های از دست رفته از طریق کاشت دندان یا ایمپلنت؛ هماهنگی و توازن میان دندانها؛ پروتز لب ها، لبخند و گونه ها؛ افزایش طول دندان؛ ایجاد خط لبخند، ایجاد تناسب بین دندان و ...

راههایی برای پیدا کردن یک دندانپزشک ترمیمی زیبایی خوب

 

چرا نیازمند دندانپزشک ترمیمی زیبایی هستیم؟

زیبایی دندان‌ها گاهی به خودی خود ممکن نیست و نیاز به ترمیم می‎‎باشد. هم چنین به مرور زمان دندان‌ها دچار ساییدگی، پوسیدگی و یا تغییر رنگ می‎‎شوند که تمامی این موارد باید بر طرف شوند تا دندان‌ها دوباره به حالت اولیه خود بازگردند. شاخه دندان پزشک ترمیمی و زیبایی نیز به همین دلیل شکل گرفته و متخصصانی که در این حوزه فعالیت می‎‎کنند، هدف خود را بکارگیری فنون و تکنیک‎ها‎‎یی به منظور سهولت در درمان‌های ترمیمی قرار داده اند.
با توجه به افزایش دندان پزشکان در این شاخه و وجود گزینه‎ها‎‎ی بسیار برای مراجعه متقاضیان و بیماران، انتخاب‎ها‎‎ با دشواری صورت می‎‎گیرد. از سوی دیگر نیز برخی افراد بدون توجه به حرفه دندانپزشکی ترمیمی زیبایی اقدام به پذیرش بیماران و درمان آن‌ها می‎‎کنند که نارضایتی آن‌ها را به دنبال داشته است. از این رو پیدا کردن یک دندانپزشک ترمیمی زیبایی خوب یکی از اولین نکاتی است که بیماران و متقاضیان درمان‌های زیبایی باید به آن توجه داشته باشند. در این جا به ذکر نکاتی که بتواند آن‌ها را در انتخاب بهترین گزینه یاری دهد، اشاره می‎‎کنیم:

 

1- کاهش استرس و اضطراب بیماران

اولین خصیصه یک دندان پزشک ترمیمی زیبایی توانایی در کاهش استرس و اضطراب بیماران در درمان می‎‎باشد. در واقع دندان پزشکی محیط پر استرسی است و مراجعه بار اول هم پر استرس ترین جلسه دندان پزشکی می‎‎باشد. از این رو دندان پزشک ترمیمی زیبایی باید بتواند تمامی این موارد را از ذهن بیمار دور کند و با دادن امید، وی را برای ادامه درمان ترغیب نماید.

 

2- دسترسی به دندانپزشک ترمیمی زیبایی

برخی اولویت خود را برای انتخاب دندان پزشک ترمیمی زیبایی، نزدیکی به محل زندگی و یا محل کار خود قرار می‎‎دهند و برخی دیگر حضور همیشگی دندان پزشک زیبایی را ملاک دسترسی وی در نظر می‎‎گیرند. از این نظر، در دسترس بودن دندان پزشک مطابق با میل بیمار خواهد بود. در هر صورت باید توجه داشت که پس از درمان‎ دندان‌ها، مراجعه به مطب دندان پزشکی به پایان نمی رسد و بیمار باید بطور مداوم با دندان پزشک ترمیمی زیبایی در ارتباط باشد و مشکلات و خواسته‎ها‎‎ی خود را به گوش وی برساند. از این رو در دسترس بودن دندان پزشک یکی از معیارهای مهم برای انتخاب می‎‎باشد.

 

3- داشتن اخلاق نیکو و سعه صدر

با توجه به اینکه درمان‌های ترمیمی و زیبایی حساس است و ممکن است گاهی نتایج آن طور که باید، حاصل نشود، لذا گِلایه‎ها‎‎ و شکایت از نحوه درمان آغاز می‎‎شود. یک دندان پزشک ترمیمی زیبایی خوب کسی است که با سعه صدر تمامی این مشکلات را بشنود و بدون هیچ گونه تندی به انتقادات بیماران پاسخ دهد. تلاش برای راضی نگه داشتن بیماران از مهم‌ترین ویژگی‎ها‎‎ی وی خواهد بود.

 

4- مراجعه به انجمن دندانپزشکان ایران

در انجمن دندان پزشکان و انجمن دندان پزشکی ایران، اسامی کلیه فارغ التحصیلان رشته دندان پزشکی ذکر شده است. به این ترتیب یکی از راههای شناخت دندان پزشک ترمیمی زیبایی، مراجعه به این لیست می‎‎باشد که از طریق آن می‎‎توان از مدرک تحصیلی دندان پزشک انتخاب شده اطمینان حاصل نمود.

 

5- اطلاعات به روز داشتن

یکی دیگر از راه‎ها‎‎ی شناخت دندان پزشک ترمیمی زیبایی، اطلاع از نحوه درمان وی می‎‎باشد. زمانی که دندان پزشک مطابق با علم روز دنیا پیش می‎‎رود و از تمامی تکنیک‎ها‎‎ی جدید استفاده می‎‎کند، بیان‌گر میزان تخصص او خواهد بود. همکاری با متخصصین مختلف در رشته دندان پزشکی از قبیل متخصص درمان ریشه، دندان پزشک ترمیمی، متخصص کاشت ایمپلنت دندان، دندان پزشک اطفال خوب و ارجاع بیمار در صورت صلاحدید و بدون در 

نظر گرفتن هیچ انگیزه مالی، یکی از ویژگی‌های دندان پزشک ترمیمی زیبایی خوب به شمار می‎‎رود.

 

6- قرار دادن سلامت بیمار در اولویت کاری

یک دندان پزشک ترمیمی زیبایی خوب، راهنمای بیماران برای انجام درمان‌های صحیح و به موقع، با هزینه‎ها‎‎ی درست و معقول می‎‎باشد. دندان پزشکان باید بیشتر از آن که به فکر مسائل اقتصادی خود باشند، به سلامت بیمار توجه داشته باشند. در واقع درمان قبل از سایر انگیزه‎ها‎‎ (رقابت با همکاران، شهرت، اعتبار، پول و ...) اولویت یک دندان پزشک ترمیمی زیبایی خوب است. هم چنین او می‌تواند نیازهای واقعی بیمار خود را شناسایی و آن‌ها را درمان نماید.

 

7- پاکیزگی و نظم مطلب دندانپزشکی زیبایی

از آن جا که مطب دندان پزشکی یکی از محیط‎ها‎‎ی انتقال عفونت است و در صورت غفلت دندان پزشک ممکن است ویروس‎های کشنده ای هم چون HIV و هپاتیت B وC به بیماران منتقل شود، لذا قبل از هر چیز توجه به نظافت مطب و استرلیزه بودن تجهیزات دندان پزشکی یکی دیگر از راه‎ها‎‎ی انتخاب دندان پزشک ترمیمی زیبایی می‎‎باشد.

 

8- محل تحصیل دندانپزشک ترمیمی زیبایی

تمام دانشگاه‎ها‎‎یی که دندان پزشکان مدرک تحصیلی خود را از آن‌ جا اخذ می‎‎کنند، دارای رتبه یکسانی نیستند. لذا یکی دیگر از راه‎ها‎‎ی شناخت دندان پزشک ترمیمی زیبایی خوب، توجه به محل تحصیل و اخذ مدرک دندان پزشکی‎ می‎‎‎باشد.

 

9- توجه به پیشینه و سابقه دندانپزشک زیبایی

پیشینه و سابقه نیز‎ می‎‎‎تواند یک راه دیگر جهت پیدا کردن دندان پزشک ترمیمی زیبایی باشد البته نباید این معیار را به تنهایی ملاک قرار داد. چه بسا دندان پزشک ترمیمی زیبایی که تازه کار خود را شروع کرده باشد اما به دلیل پشت کار و هوش بالا بتواند هم چون دندان پزشک با سابقه عمل کند.