آنچه باید از دندانپزشکی زیبایی بدانید

 

یکی از مهم ترین المان های زیبایی داشتن یک لبخند زیبا و طرح لبخند شکیل است . دندان های یک دست و روشن می توانند جذابیت و زیبایی شما را تضمین نمایند . برای داشتن دندان های سالم و زیبا می توانید از خدمات دندانپزشکی زیبایی بهره مند شوید و با توجه به نیاز دندان ها نسبت به این مساله تصمیم گیری های لازم را انجام دهید .

دندان های زیبا نشانه ی زیبایی و جذابیت شماست ، تا به حال به ظاهر خود بدون دندان توجه کرده اید ، هیچ زیبایی بدون دندان های مرتب و تمیز جذاب نیست .

امروزه دندانپزشکی زیبایی بخش وسیعی از خدمات دندانپزشکی را ارئه می نماید ، روکش ها ، لامینیت ها و ایمپلنت های دندانی بخش بسیار کوچکی از خدمات ویژه ی یک دندانپزشک زیبایی می باشد . به کمک خدمات زیبایی دندان می توانید مشکلات ظاهری دندان را رفع و از یک چهره ی جذاب و دلنشین لذت ببرید.

 

کلینیک دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی که علاوه بر ترمیم دندان ها به حفظ ساختار و ظاهر دندان کمک می کند امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد واقع شده است ، زیبایی دندان ها شامل بسیاری از درمان های دندانپزشکی خواهد بود که می تواند یک یا چند مورد از آن ها را شامل شود . خدمات دندانپزشکی زیبایی، ارتودنسی ،روکش ها ، لامینیت ها و حتی جرم گیری های ساده را نیز شامل می شود .

  همانطور که بیان شد ممکن است یک بیمار به یک یا چند مورد از درمان های زیبایی نیاز داشته باشد ، گاهاً مشاهده می شود که مراجعین برای درمان های پر هزینه به پزشک مراجعه می کنند در حالی که نیاز دندان ها با یک جرم گیری ساده نیز برطرف خواهد شد . بنابراین پیش از هر اقدامی برای زیبایی دندان ها به انتخاب دندانپزشک زیبایی خود اهمیت ویژه ای بدهید ، دقت داشته باشید که انتخاب صحیح دندانپزشک ضامن زیبایی و ماندگاری دندان های شما خواهد بود و البته یک پزشک با تجربه خوب می داند که دندان های شما برای زیبایی نیازمند چه تغییراتی است .

 

هدف از دندانپزشکی زیبایی این است که فرد به یک لبخند ایده آل برسد و بتواند زیبا لبخند بزند و علاوه بر زیبایی از آن لذت ببرد، دندانپزشک زیبایی باید با توجه به اصول زیبایی دندان و با توجه به ترکیب و هارمونی خاصی که هر فرد نسبت به حالت کلی صورت ،چهره ، رنگ صورت ،گوشه های لب و بینی دارد بتواند به تعادلی منطقی دست پیدا کند و در واقع بتواند با توجه به ترکیب کلی چهره فرد دندان های بیمار را زیبا و شکیل نماید. نتیجه ی دقت در این موارد اصلاح طرح لبخند و ایجاد دندان هایی متوازن با چهره خواهد بود .

انتخاب دندانپزشک زیبایی نسبت به موارد یاد شده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا یک دندانپزشک ماهر و با تجربه علاوه بر داشتن علم و آگاهی در زمینه دندانپزشکی نیاز به ذوق هنری و تجربه ی بسیار زیاد در این زمینه دارد .

زیرا فرم دهی به دندان ها نیاز به انتخاب رنگ دقیق وهمچنین طراحی لبخند متناسب با چهره دارد از این رو است که دندانپزشکی زیبایی علاوه بر دانش و مهارت دندانپزشکی با هنر و سلیقه و مهارت توام می باشد .

 

دندانپزشکی زیبایی شامل چه مواردی می شود ؟

همانطور که بیان شد اقدامات و تغییرات ایجاد شده برروی دندان های قدامی که در نهایت منجر به اصلاح رنگ ، سایز، اندازه و فرم آن ها می شود را دندانپزشکی زیبایی می گویند . این تغییرات مناسب با صورت ، حالت لبخند و فرم بینی آنها ایجاد خواهد شد .

 

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی

  1. ارتودنسی
  2. بلیچینگ
  3. ترمیم های زیبایی
  4. روکش های زیبایی
  5. کانتورینگ های دندانی
  6. جرم گیری
  7. لامینیت ها

در طیف دندانپزشکی زیبایی قرار می گیرند ، دندانپزشکی زیبایی شامل موارد بسیار زیادی می شود که البته در عمده ی بحث های دندانپزشکی می توان به لامینیت های دندانی اشاره نمود .

 

چه افرادی برای دندانپزشکی زیبایی مناسب هستند ؟

 دندانپزشکی زیبایی یک نیاز درونی است ، البته نوع درمان با توجه به روابط فکی ، موقعیت دندان ها و بهم ریختگی آن ها لحاظ می شود ، اگر دندانپزشک زیبایی به شما توصیه می کند که به جای ارتودنسی از روکش های زیبایی استفاده کنید ، بهتر است که به نظر پزشک احترام گذاشته و بهترین درمان و مناسب ترین راه برای زیبایی دندان را انتخاب نمایید .

در برخی موارد بد رنگی ها به درون دندان وارد نشده و آسیبی به آن وارد نمی کند بنابراین نیازی به روش ها وهزینه های بالا برای زیبایی دندان نیست و فرد به کمک یک جرم گیری می تواند زیبایی دندان را باز یابد .

التهابات لثه ای که لثه را دچار بد رنگی و پر خونی می نماید نیز می تواند عاملی برای اصلاح باشد .

تخریب های شدید که بافت دندان را از بین می برند به کمک روکش های زیبایی اصلاح می شوند، روکش های زیبایی نیز در انواع فلزی و غیر فلزی موجود می باشند که برای موارد مختلف در دندان های مختلفی که ساختار آن تخریب 

شده است کاربرد دارد .

 

لامینیت دندان

لامینیت در واقع سریع ترین و کم خطر ترین و زیبا ترین روش برای زیبایی دندان ها می باشند ، این مواد بسیار با دوام هستند و حدود ۱۰ سال ماندگاری دارند ، لامینیت ها در واقع پوسته های بسیار نازکی هستند که به کمک باندینگ ها برروی دندان قرار می گیرند .

 

ویژگی لامینیت ها

لامینیت ها بدون تراش و یا با کمترین میزان تراش دندان نصب می شوند،لامینیت دندان هیچ گونه آسیبی به مینای دندان وارد نمی کنند و البته محافظ خوبی برای دندان ها محسوب خواهند شد . لامینیت ها به طور کلی حدود ۰٫۵ تا ۰٫۶ میلی متر ضخامت دارند .که البته ضخامتی کمتر از پوسته تخم مرغ است. لامینیت ها با قرار گیری برروی دندان ها فاصله ای بین دندان ایجاد نمی کنند، زمانی که لامینیت ها به دندان ها متصل می شوند،لامینیت ها انواع مختلفی دارند که پوسته های بسیار نازک لومینیرز نیز یکی از انواع پر طرفدار آن می باشد، لومینیرز ها لامینیت های بسیار شفاف و درخشانی هستند که سفیدی و جذابیت آن ها نسبت به سایر لامینیت ها بیشتر بوده ، این نوع لامینیت ها در بازیگران و خواننده های هالییودی محبوبیت ویزه ای دارد و دندان های لامینیت شده به وسیله ی این جنس به لبخند هالییودی معروف می باشد .

  

انواع دیگر لامینیت ها کامپوزیتی و سرامیکی هستند که با توجه به سلیقه فرد و نیاز او مورد استفاده قرار می گیرد .

کامپوزیت ها نیازی به قالب گیری ندارند و به کمک هنر و ظرافت های لازم حین کار توسط دندانپزشک زیبایی برای دندان ها طراحی می شود و در نهایت بر روی دندان قرار می گیرند .

لامینیت های کامپوزیتی قابل انعطاف تر هستند و در واقع می توان دندان را بعد از کامپوزیت کردن اصلاح نمود ،به عنوان مثال مواردی که بیمار دچار پریدگی شده باشند اصلاح دندان ها بسیار ساده خواهد بود.

 

لامینیت های سرامیکی

لامینیت های سرامیکی نیاز به قالب گیری و تهیه شدن در لابراتوار دارند .

لامینیت های سرامیکی برای قرار گرفتن برروی دندان ها نیاز به تراش دندان دارند ، البته نوع بدون تراش آنها نیز وجود دارد که هزینه ی نسبتا بالایی برای فرد در پی خواهد داشت . این دسته از لامینیت ها لومینیرز ها هستند که بسیار درخشان و براق خواهند بود ودر اصلاح طرح لبخند دندان هایی که تحت عنوان لبخند هالیوودی معروف هستند از این دسته لامینیت ها استفاده می کنند .

لامینیت های سرامیکی زیبا و براق تر از نوع کامپوزیتی هستند اما با توجه به لزوم تراش دندان ها در این روش و نیز زمان بر بودن آن و هزینه های سنگین تر توصیه نمی شود . لامینیت های کامپوزیتی نیازی به تراش دندان ها نداشته و بدون آسیب به مینای دندان به کمک مواد رنگ دندان طراحی و نصب می شوند ، یکی از مزایای ویژه ی کامپوزیت ها امکان انتخاب میزان سفیدی و رنگ دندان ها است و علاوه بر این مورد در صورت تخریب بخشی از کامپوزیت ترمیم آن و رفع پریدگ های جزئی بسیار ساده خواهد بود .

 

موارد کاربرد لامینیت ها

 

رفع پوسیدگی های دندان :

لامینیت ها در رفع پوسیدگی ها کاربرد دارد ، برای رفع بد رنگی و پوسیدگی های دندانی می توان از لامینیت ها استفاده کرد در مواردی که تخریب شدید باشد ولی بافت دندان آسیب جدی ندیده باشد می توان از لامینیت ها کمک گرفت .

 

اصلاح بد رنگی دندان ها :

لامینیت در مواردی که دندان ها تغییر رنگ داده شده باشند مورد استفاده قرار می گیرند .

 

اصلاح جایگاه دندان ها :

به جای ارتودنسی می توان از لامینیت ها برای رفع اختلالات و بهم ریختگی های شدید دندانی استفاده نمود .

 

مسواک زدن دردندان های لامینیت شده

لامینیت ها آسیبی به بافت دندان وارد نمی کند و همچنین خللی در رعایت بهداشت ایجاد نمی کند .

شخص در شرایط نرمال بهداشتی می تواند به خوبی از لامینیت ها مراقبت نماید ، برای شستشوی دندان هایی که لامینیت شده اند ، نیازی به خمیر دندان یا دهان شویه های خاص نیست . نکته ای در زمان مسواک کردن دندان ها لاز است مقداری توجه و تمرکز در انتهای لثه می باشد، شستشوی دندان ها در نواحی که لامینیت تمام شده است (زیر لثه یا نواحی جرم گیری )قابل توجه تر بوده و نیاز است تا با دقت بیشتری مسواک شوند، زاویه ۴۵ درجه و حرکات جارویی در قسمت انتهایی دندان که به لثه نزدیک است می تواند در مراقبت بیشتر لامینیت ها تاثیر گذار باشد .

 

بیلیچینگ دندان

بیلیچینگ یا سفید کردن دندان ها ،برای افرادی مناسب است که به دلیل عادت های بد تغذیه ای و عدم رعایت بهداشت و یا مصرف دخانیات رنگ دندان های آنها دچار تغییر شده است .

در واقع این اقدام باعث می شود تا رنگ دندان ها به حالت قبل باز گردد . بیلیچینگ اختلال بد رنگی را اصلاح می کند و البته برای افرادی مناسب است که دندان های مرتبی داشته و مشکلات ظاهری دندان های وی با تغییر رنگ بر طرف خواهد شد . بدون شک دندان های بهم ریخته و نامرتب که زرد و بد رنگ شده اند ایده آل مناسبی برای بل

یچینگ نبوده و در ابتدای امر نیاز است تا دندان های وی با روش های اصولی تر مرتب و منظم شده و رنگ آن نیز اصلاح گردد.

 


ارتودنسی دندان

یکی دیگر از موارد دندانپزشکی زیبایی ارتودنسی ها می باشند .

ارتودنسی ها در دو نوع ساده و متحرک می باشند. ارتودنسی در مواردی کابرد دارد که بهم ریختگی های دندانی بسیار شدید باشد ،البته می توان از راه حل های دیگری مانند روکش های زیبایی و لامینیت های دندانی برای افرادی که بهم ریختگی های نسبی دارند نیز استفاده نمود .

در بحث ارتودنسی ، این موارد شامل انواع ثابت و متحرک هستند و معمولا دندانپزشک به کمک ارتودنسی مانع بهم ریختگی دندان ها و ایجاد نا هنجاری های فکی در کودکان می شود ، به همین منظور کودکانی که زیر ۱۲ سال هستند از ارتودنسی های متحرک استفاده می شود و پزشک نا هنجاری های احتمالی را جلوگیری نموده و بعد از رویش دندان های دائمی از ارتودنسی های ثابت استفاده می کند .

 

  

انتخاب دندانپزشک زیبایی

انتخاب دندانپزشک زیبایی یکی از مهم ترین موارد است که باید توسط فرد انجام بگیرد ، لامینیت کردن دندان ها با تغییرات بزرگ برروی دندان ها همراه است ،لامینیت کردن یک پر کردن ساده ، یا ترمیم کوچک نیست ، و در صورتی که تغییر درمان های غلط صورت بگیرد و یا اینکه اصلاحات اصولی و علمی انجام نشوند ممکن است آسیب های جدی به دندان وارد شود و در نهایت این خطا باعث شود که دندان ها در نهایت به روکش کردن و یا کشیدن دندان ها منجر می شود . انتخاب دقیق دندانپزشک می تواند در ماندگاری لامینیت ها ، زیبایی آن ها ، تطابق اجزای صورت و دندان ها ، زیبایی لبخند شما ، هارمونی چهره با دندان ها تاثیر مستقیمی دارد .

 

مهم ترین خدمات دندانپزشک زیبایی

لامینیت دندان مهم ترین و بیشترین کاربرد زیبایی دندان را دارد ، زیرا لبخند مهم ترین مساله در چهره می باشد ، از این رو لامینیت دندان ها باعث می شود که شما جذابیت و زیبایی چند برابر داشته باشید .

لامینیت دندان که با روش های مختلف روی دندان نصب می شود می تواند در بسیاری از موارد که فرد کاندید مناسبی برای ارتودنسی می باشد جایگزین آن شده و مشکلات بهم ریختگی و بد فرمی دندان را بر طرف نماید . حتی این روش روی هم رفتگی و یا فواصل دندانی را بر طرف می کند.

لامینیت دندان ها با روش های مختلف همراه با تراش دندان و یا بدون تراش دندان انجام می شوند که این اقدام و نوع لامینیت به پیشنهاد پزشک و انتخاب بیمار بستگی دارد . دقت در انتخاب دندانپزشک زیبایی در رسیدن به نتیجه ی ایده آل و مورد رضایت تاثیر به سزایی دارد. زیرا انتخاب اندازه و رنگ لامینیت و طراحی طرح لبخند توام با هنر و علم پزشکی می باشد و علاوه بر داشتن علم دندانپزشکی و تکنیک های دندانپزشکی نیاز به ذوق هنری و علم زیبایی شناختی نیز می باشد .

از این رو توصیه می شود تمامی نمونه کار های دندانپزشک زیبایی را به خوبی مشاهده و آنالیز نمایید تا بتوانید تصمیم جدی تری برای لامینیت دندان بگیرید . به یاد داشته باشید که دندان ها بعد از چشم ها دومین عنصر مهم در زیبایی صورت می باشند .

 

لامینیت دندان راز زیبایی هنرپیشه ها

لامینیت دندان که امروزه به لبخند هالیوودی نیز معروف است با ایجاد درخشندگی و سفیدی خیره کننده باعث می شوند که دندان های شما زیبا و مرتب شده و از درخشندگی و ترتیب مناسبی برخوردار باشند . برای داشتن دندان های زیبا ، مرتب ، سفید و بدون پوسیدگی و بد رنگی می توانید از این روش درمانی استفاده نمایید و لذت داشتن یک لبخند زیبا را تجربه نمایید .

خوشبختانه امروزه ایمپلنت دندان ، روبرو شدن با مشکلات بی دندانی را بسیار آسان کرده است. از دست دادن یک یا چند دندان، مشکلی است که برای بسیاری از انسانها سخت و حتی غیرقابل تحمل است، اما به دلایل متعدد احتمال روبرو شدن با عارضه ی بی دندانی وجود دارد. مشکلی که تا چندی پیش راهی جز استفاده از دتدان های مصنوعی نداشت. این دندان ها به دلیل شکل ظاهری و مشکلات دیگری که داشت، رضایت مریض را جلب نمی کرد.

ایمپلنتولوژی حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی های روز دنیا است. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک، درمانی نه چندان سخت است که عارضه ای در بر ندارد. ایمپلنت دندانی همان نقش دندان های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می کند. از بین روش های مختلف جایگزینی ریشه دندان، ایمپلنت دندان جایگزینی کامل محسوب میشوند، چراکه هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می شوند.

 

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن است. از ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. پس از قراردادن ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. فرآیند جوش خوردن معمولا 3 تا 4 ماه طول کشیده، سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه قرار می گیرد.


از دست دادن یک یا چند دندان تاثیر به سزایی در چهره و مهم تر از آن در روحیه و اعتماد به نفس افراد دارد. با استفاده از ایمپلنت های دندانی میتوان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد بازمی گرداند. کاشت ایمپلنت در خانم ها از سن 15 سالگی و در آقایان از سن 18 سالگی امکان پذیر است.

 

انواع ایمپلنت دندان

اولین چیزی که بیمار نیازمند به ایمپلنت به ذهنش متبادر میشود این است که کدامیک از انواع ایمپلنت بهتر است و گاها مبهوت از انواع ایمپلنت های دندانی موجود در بازار ( انواع ایمپلنت کره ای، آمریکایی ، ایمپلنتیوم ، ایمپلنت سوئیسی ، ایمپلنت sic و ... ) درمان خود را به تعویق می اندازد. غافل از اینکه غالب ایمپلنت ها خوبند به شرط آنکه توسط دندانپزشکی که کار را میداند انجام پذیرد. مهارت دندانپزشک در درمان ایمپلنت امری بس مهم و ضروری است.

 

چرا هزینه ایمپلنت دندانی گران است ؟

علت گرانی قیمت ایمپلنت دندان به نسبت سایر درمانهای سنتی دندانپزشکی ، هزینه فیکسچر ( بخش کاشتنی انواع ايمپلنت دنداني ) و قطعات پروتزی ( اباتمنت اصلی و بعضا موقت، آنالوگ، پیچ اباتمنت ) و... که به هزینه لابراتواری چند برابری پروتز ( روکش ایمپلنت ) نسبت به روکش دندانهای عادی اضافه میشود، میباشد.

ایمپلنت دندان هزینه ای شامل فیکسچر + قطعات پروتزی + هزینه ی لابراتوار را دارد. ( قیمت ایمپلنت کامل )

چنانچه تنها یک دندان از دست رفته باشد

 

ایمپلنت دندان جلو

برای پر کردن این فضای بی دندانی، از روشی به نام بریج (پل) استفاده می شود. در این درمان، نیاز به تراش دندان های مجاور ناحیه بی دندانی برای جایگزینی دندان است. نقطه ضعف این درمان، آسیب رسیدن به دو دندان سالم است که منجر به پوسیدگی آنها نیز می شود. علاوه بر آن به دلیل تحریک نشدن استخوان، تحلیل تدریجی استخوان نیز به وجود می آید.

این در حالی است که ایمپلنت دندان نه تنها به دندان های مجاور آسیب نمی رساند، بلکه کاشت ایمپلنت به دلیل تحریک استخوان ناحیه بی دندانی مانع از تحلیل استخوان می شود. هزینه ایمپلنت دندان جلو معادل قیمت ایمپلنت هر دندان دیگر می باشد و تفاوتی ندارد.

 

چنانچه چند دندان از دست رفته باشد

برای پر کردن این نوع ناحیه بی دندانی، معمولا از پروتز متحرک استفاده می شود. پروتزهای متحرک با قلاب دور دندان قرار می گیرند. در این درمان با وجود اینکه نیازی به تراش دندان های مجاور نیست، اما سنگینی و فشار پایه ها به دندان های پایه منجر به لق شدن دندان های مجاور و در نتیجه پوسیدگی دندان ها می شود.

در این مورد نیز می توان با کاشت ایمپلنت، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری، مانع آسیب رسیدن به دندان های سالم و استخوان فک شد.

 

چنانچه همه دندان ها از دست رفته باشد

ثابت کردن دندان مصنوعی با ایمپلنت

در این مورد معمولا از پروتزهای کامل متحرک استفاده می شود. پروتزهای کامل متحرک مشکلات بسیاری را برای بیمار از قبیل: لقی پروتز در دهان، سختی تکلم و ... ایجاد می کند. حال آنکه با ایمپلنت های دندانی می توان راحتی و زیبایی را بیمار بازگرداند. ( ایمپلنت دندان مصنوعی )

 

آیا ایمپلنت پس میزند ؟

خیر، ایمپلنت دندانی بر خلاف انواع دیگر پیوندها ( قلب ،کلیه، ریه و... ) پس نمیزند چرا که تیتانیوم فلزی است که با محیط بدن کاملا سازگار است . اما علل از دست دادن ایمپلنت شامل عواملی است همچون :

جراحی نامناسب

تروما ( آسیب و ضربه ) به ای